آشنایی با تعدادی از حیوانات خوش اشتهای کره زمین
آشنایی با تعدادی از حیوانات خوش اشتهای کره زمین

آشنایی با تعدادی از حیوانات خوش اشتهای کره زمین، بسیاری از حیوانات خوش‌اشتها هستند و توانایی خوردن مقادیر زیادی غذا را دارند. لابد تصور می‌کنید که حیواناتی مانند نهنگ‌ها یا فیل‌ها خوش‌خوراک‌ترین حیوانات روی کره زمین هستند اما این واقعیت ماجرا نیست چرا که فرضاً ببرها می‌توانند در یک روز قریب ۲۱ کیلوگرم گوشت بخورند. اجازه دهید که کمی هم صادق باشیم، درست است که بزرگ‌ترین حیوان روی کره زمین یعنی نهنگ آبی قادر است که با هر باز و بسته کردن دهان حدود ۴۰ میلیون سخت‌پوست ریز را ببلعد اما در این مقاله می‌خواهیم شما را با حیواناتی آشنا کنیم که اشتهای خارق‌العاده‌شان زبانزد است.

پانداهای همیشه گرسنه

خرس‌های پاندا دست کمی از فیل‌ها ندارند، یک خرس پاندا ۱۴ ساعت در روز مشغول به نیش کشیدن ساقه‌های بامبو است. دانشمندان علت این مساله را برای همه‌چیزخوارانی مثل خرس‌های پاندا، عدم توانایی شکستن فیبرهای گیاهی عنوان کرده‌اند. همین امر بخوبی نشان می‌دهد که چرا یک خرس پاندا در طول روز به بیش از ۱۲٫۵ کیلوگرم بامبو نیاز دارد تا بتواند نیاز غذایی‌اش را مرتفع سازد. در واقع سیستم برای گیاهخواران مشخص است، آن‌ها باید مدت زمان بیش‌تری را پشت میزهای غذا بگذرانند تا بتوانند کالری لازم را بدست بیاورند در حالیکه گوشتخواران بر روی غذاهای سریع (Fast food) تمرکز دارند.

کوچک‌ترین پستانداران دنیا و اشتهای باورنکردنی‌شان

خانواده حشره‌خورها کوچک‌ترین پستانداران دنیا هستند که البته شباهت زیادی هم به موش‌ها دارند ولی برخلاف آن‌ها پوزه‌شان دراز و خرطوم مانند است. دست و پای حشره‌خورها ۵ انگشت دارد در حالی که موش‌ها در دست ۴ انگشت دارند. حس بینایی حشره‌خورها ضعیف اما بویایی و شنوایی خیلی قوی دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که یک حشره‌خور معمولی(Common shrew)  می‌بایست در ظرف هر ۲ الی ۳ ساعت غذا بخورد و در طول هر روز ۸۰ الی ۹۰ درصد از وزن بدنش غذا می‌خورد در حالی که خویشاوند نزدیکش یعنی حشره‌خور کوتوله (Pygmy shrew) روزانه ۱۲۵ درصد از وزن بدنش غذا می‌خورد. مطالعات حاکی از آن است که این پستانداران کوچک سرعت متابولیسمی بسیار زیادی دارند یعنی می‌توانند غذا را بسرعت تجزیه و از انرژی آن استفاده کنند. بخش اعظم غذای حشره‌خورها را بی‌مهرگان حاوی پروتئین غنی تشکیل می‌دهد.

مرغ‌های شهدخوار کوچک انرژی خود را از کجا می‌آورند؟

پرواز خارق‌العاده مرغ‌های شهدخوار که در هر ثانیه با ۵۰ بار بال زدن همراه است، مستلزم داشتن سرعت متابولیسم بالاست. مرغ‌های شهدخوار در بین مهره‌داران سریع‌ترین متابولیسم را دارند. یک مرغ‌ شهدخوار متوسط، روزانه به اندازه نصف وزن بدنش شکر مصرف می‌کند و هر ۱۵ دقیقه یک‌بار از گلی به گل دیگر می‌رود. در کل دنیا بیش از ۳۰۰ گونه مرغ شهدخوار وجود دارد اما شهدخوارها هم جزو خوش‌اشتهاترین‌ها هستند.