فیل و خفاش، دو گونه از حیوانات خوش اشتها بر روی کره زمین
فیل و خفاش، دو گونه از حیوانات خوش اشتها بر روی کره زمین

 

فیل و خفاش، دو گونه از حیوانات خوش اشتها بر روی کره زمین، در این مقاله ما قصد داریم به بررسی دو گونه از حیوانات خوش اشتهای کره زمین بپردازیم. با ما همراه باشید تا بیشتر با فیل های شکمو و خفاش های شکم پرست آشنا شوید.

فیل‌های شکمو

نورمن اوون‌اسمیت (Norman Owen-Smith) یکی از محققان دانشگاه ژوهانسبورگ واقع در آفریقای جنوبی است که سال‌هاست بر روی فیل‌های آفریقایی تحقیق می‌کند. بر اساس نتایج تحقیقات اوون‌اسمیت و همکارانش یک فیل نر بالغ هر روز نزدیک به یک درصد از وزن بدنش به غذای خشک نیاز دارد در حالی که نیاز فیل ماده از این هم بیش‌تر است (۱٫۵رصد وزن بدن، غذای خشک). بنابراین یک فیل نر آفریقایی که وزنش به طور متوسط بیش از ۶ تن است، در طول روز به بیش از ۶۰ کیلوگرم غذای خشک نیاز دارد. بدیهی است که این برآورد جدای از آب مصرفی است که می‌تواند این رقم را ۵ برابر کند. از طرف دیگر، این پستانداران سنگین‌وزن علفخوار هستند و بخش اعظم وقت‌شان را در روز صرف جستجوی غذای کافی می‌کنند. فیل‌ها ۱۸ ساعت در روز را به غذا خوردن اختصاص می‌دهند که این زمان کاملاً بستگی به میزان مواد غذایی که در دسترس آن‌ها قرار می‌گیرد، دارد.

خفاش‌های شکم‌پرست

بعضی آمارها می‌گویند که خفاش‌های قهوه‌ای کوچک می‌توانند در یک ساعت قریب ۱۰۰۰ حشره بخورند اما دانشمندان این آمارها را با دیده تردید می‌نگرند. بروک فنتون (Brock Fenton) از دانشگاه غرب کانادا می‌گوید که ریشه این اختلاف نظرها این است که در دهه ۱۹۵۰ میلادی در دو مطالعه مختلف، دو گونه مختلف از خفاش‌ها مورد مطالعه قرار گرفتند. پروفسور فنتون می‌گوید که در یک مطالعه، محتویات معده یک خفاش سه‌رنگ بعد از یک وعده غذایی بررسی شد در حالی که در مطالعه دیگر وضعیت تغذیه خفاش‌های قهوه‌ای کوچک در آزمایشگاهی بررسی شد که تنها منبع تغذیه‌شان حشرات و بالاخص مگس‌های میوه بود، در نتیجه طبیعی است که بر این اساس امکان ارائه تصویر درستی از تعداد حشراتی که یک خفاش قهوه‌ای کوچک در طبیعت مصرف می‌کند، وجود ندارد. تحقیقات جدیدتر در کشور کانادا آشکار ساخت که حشرات تنها بخش ناچیزی از غذای خفاش‌ها را تشکیل می‌دهند. بنابراین این اغراق است اگر گفته شود که خفاش‌ها می‌توانند در ظرف هر ۳٫۶ ثانیه، یک حشره بخورند. شواهد نشان می‌دهد که خفاش‌ها استراتژی‌هایی را برمی‌گزینند که بر مبنای آن‌ها بتوانند هرچه بیش‌تر شکار کنند. چنانچه در سال ۲۰۱۶ نتیجه یک تحقیق ثابت کرد که خفاش‌های خانگی ژاپنی قبل از آنکه وعده غذایی فعلی‌شان تمام شود، برای وعده غذایی بعدی برنامه‌ریزی می‌کنند. در واقع مسیر پرواز یک خفاش بی‌دلیل انتخاب نمی‌شود بلکه خفاش‌ها مسیری را می‌روند که در آن بتوانند اسنک بیش‌تری بخورند!