چگونه از مرورگر کروم بهتر روی گوشی موبایل استفاده کنیم؟ (بخش اول)
چگونه از مرورگر کروم بهتر روی گوشی موبایل استفاده کنیم؟ (بخش اول)

گوگل نه تنها قصد دارد مرورگر کروم بر دنیای لپتاپ‌ها و کامپیوترهای دسکتاپ تسلط داشته باشد، بلکه می‌خواهد حضور آن را در قلمروی گجت‌های موبایل هم تا جای ممکن گسترش دهد. اگر شما هم روی آیفون یا گوشی اندرویدی خود از مرورگر کروم استفاده می‌کنید، چندین روش مختلف وجود دارد که اجازه می‌دهد از این مرورگر بهره‌ی بیشتری ببرید. با ما همراه باشید تا مطمئن شوید از تمام امکانات کروم بیشترین و بهترین استفاده را خواهید کرد.

کم کردن حجم اینترنت مصرفی

کروم در اندروید به یک قابلیت بسیار مفید برای صرفه‌جویی در مصرف اینترنت مجهز شده است. برای فعال کردن این قابلیت کافی است روی دکمه‌ی منو (سه نقطه) ضربه بزنید و از بخش Settings گزینه‌ی Data Saver را انتخاب کنید. با فعال کردن این قابلیت، صفحات وب پیش از لود شدن روی گوشی در سرورهای گوگل فشرده می‌شوند. البته توجه داشته باشید که صفحات محرمانه‌ی HTTPS و صفحاتی که در حالت ناشناس یا Incognito Mode باز شوند به صورت عادی و بدون عبور از سرورهای گوگل بارگذاری خواهند شد. اگر حجم اینترنت شما محدود باشد این قابلیت بسیار کارآمد خواهد بود. حتی می‌توانید میزان حجم اینترنتی را که صرفه‌جویی کرده‌اید ببینید.

حرکت سریع‌تر در منو

نسخه‌ی موبایل کروم عملکردهای بسیار زیادی دارد، ولی بسیاری از آن‌ها در زیر منوهایی مخفی شده‌اند که باید با ضربه زدن روی آیکن سه‌نقطه به آن‌ها دسترسی داشته باشید. در نسخه‌ی اندروید اپلیکیشن کروم می‌توانید این کار را اندکی سریع‌تر انجام دهید. کافی است انگشت خود را روی دکمه‌ی منو نگه دارید، سپس آن را روی گزینه‌ی مورد نظر بکشید و رها کنید. هم‌زمان با این کار افکتی دیداری روی صفحه به نمایش در می‌آید تا برای انتخاب گزینه‌ی مورد نظر شما را راهنمایی کند.

کروم را به مرورگر پیش‌فرض اندروید تبدیل کنید

ممکن است روی گوشی اندرویدی خود چندین مرورگر نصب کرده باشید، ولی به راحتی می‌توانید کاری کنید که هر گاه روی یک لینک ضربه زدید، کروم به صورت پیش‌فرض باز شود. در اپلیکیشن تنظیمات اندروید (Settings) به بخش Apps بروید و روی آیکن چرخ‌دنده در بالای راست صفحه ضربه بزنید. از لیست اپلیکیشن‌های پیش‌فرض گزینه‌ی Browser را انتخاب کنید و کروم را به عنوان اپلیکیشن پیش‌فرض برگزینید. حذف کردن تمام مرورگرهای دیگر از روی گوشی هم روش دیگری است که همین نتیجه را خواهد داشت.

در iOS از اپلیکیشن‌های گوگل بهتر بهره بگیرید

اگر روی آیفون یا آیپد خود سایر اپلیکیشن‌های گوگل را هم نصب کرده باشید، می‌توانید از کروم بخواهید تا لینک‌های مربوط به آن‌ها را به جای مرورگر در اپلیکیشن مخصوص به خودشان باز کند. بدین ترتیب برای مثال ویدیوهای یوتیوب در اپلیکیشن یوتیوب، لینک‌های آدرس در اپلیکیشن گوگل مپز و لینک‌های ایمیل در اپلیکیشن جیمیل باز خواهند شد. برای فعال کردن این تنظیمات روی آیکن منو (سه نقطه) ضربه بزنید، به بخش تنظیمات (Settings) بروید و سپس گزینه‌ی Google Apps را انتخاب کنید. حالا کافی است سوییچ هر اپلیکیشنی را که دوست دارید برای باز کردن لینک‌ها استفاده شود روی وضعت فعال قرار دهید.

قابلیت زوم را برای تمام سایت‌ها فعال کنید

معمولا اکثر ما تمایل داریم هنگام بازدید از سایت‌ها از زوم استفاده کنیم تا نگاهی نزدیک‌تر به محتوای آن‌ها بیندازیم. با این حال برخی صفحات لجوج وجود دارند که اجازه‌ی این کار را به ما نمی‌دهند. برای این که مطمئن باشید همیشه امکان زوم کردن وجود دارد، روی آیکن منو ضربه بزنید، به بخش Settings و سپس Accessibility بروید. در پایین این صفحه گزینه‌ای را با عنوان Force enable zoom خواهید دید. البته این گزینه فقط در نسخه‌ی اندروید کروم وجود دارد.