چگونه از مرورگر کروم بهتر روی گوشی موبایل استفاده کنیم؟ (بخش دوم)
چگونه از مرورگر کروم بهتر روی گوشی موبایل استفاده کنیم؟ (بخش دوم)

چگونه از مرورگر کروم بهتر روی گوشی موبایل استفاده کنیم؟ (بخش دوم)، ما در این مطلب به ادامه مقاله "چگونه از مرورگر کروم بهتر روی گوشی موبایل استفاده کنیم؟" پرداخته ایم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

سایت‌ها را در حالت دسکتاپ ببینید

برخی از سایت‌ها در حالت موبایل نسبت به حالت کامل دسکتاپ امکانات کمتری دارند، یا  گاهی ممکن است تصاویر و متون را به درستی نمایش ندهند. گوگل که متوجه این موضوع بوده این امکان را فراهم کرده که در صورت تمایل نسخه‌ی کامل دسکتاپ سایت را روی گوشی موبایل ببینید. هم در نسخه‌ی اندروید و هم در نسخه‌ی iOS کروم، گزینه‌ای به نام Request Desktop Site در منوی اصلی وجود دارد که برای همین کار استفاده می‌شود. در اندروید می‌توانید با زدن تیک کنار این گزینه آن را تا هر زمان که خواستید فعال نگه دارید.

بین تب‌های باز سریع حرکت کنید

کروم در حال حاضر از یک آیکن کوچک در کنار نوار آدرس برای دسترسی و سوییچ کردن بین تب‌ها استفاده می‌کند. ولی گوگل شیوه‌ی بسیار سریع‌تری هم برای جابجا شدن بین تب‌ها در نظر گرفته است. هم در اندروید و هم در iOS می‌توانید با قرار دادن و کشیدن انگشت روی نوار آدرس بین تب‌های باز جابجا شوید.

مرور وب را از کروم دسکتاپ پی بگیرید

اگر روی گوشی موبایل با اکانت گوگل خود وارد کروم شوید، به تمام اطلاعاتی که روی نسخه‌ی دسکتاپ دارید، از جمله کلمات عبور ذخیره شده و تاریخچه، دسترسی خواهید داشت. حتی می‌توانید کار خود را از روی نسخه‌ی دسکتاپ در جایی رها کنید و روی گوشی از همان‌جا آن را ادامه دهید. برای این کار کافی است در حالی که تب‌ها هنوز روی کامپیوتر باز هستند، از منوی نسخه‌ی موبایل گزینه‌ی Recent tabs را انتخاب کنید. در این صفحه تمام تب‌هایی که روی گجت‌های مختلف در کروم باز کرده باشید به نمایش درمی‌آیند.

حالت مطالعه‌ی (Reader Mode) مخفی را فعال کنید

نسخه‌ی اندروید کروم به یک حالت مطالعه‌ی مخفی هم مجهز است که تمام تبلیغات و محتوای غیرضروری را از صفحه حذف می‌کند تا تنها متن و عکس‌های اصلی باقی بمانند. برای فعال کردن این حالت عبارت chrome://flags را در نوار آدرس وارد کنید و گزینه‌ی Reader Mode را در وضعیت Always قرار دهید. حال اگر مرورگر را یک بار ببندید و دوباره باز کنید، در زیر تمام صفحات مناسبی که یک مقاله‌ی اصلی در خود دارند، دکمه‌ی Make page mobile-friendly را در پایین صفحه خواهید دید.

از کروم قناری (Chrome Canary) استفاده کنید

گوگل به تازگی برای اندروید هم یک نسخه‌ی قناری منتشر کرده است. درست مانند کروم قناری دسکتاپ، امکانات و قابلیت‌های نسخه‌ی موبایل کروم قناری هم از کروم دولوپر و بتا تازه‌تر و داغ‌تر است. البته برای استفاده کردن از جدیدترین امکانات کروم که در نسخه‌ی قناری جای گرفته‌اند باید با به‌روزرسانی‌های زیاد و ناپایدار آن کنار بیایید. البته خوشبختانه برای استفاده از کروم قناری لازم نیست نسخه‌ی عادی را حذف کنید و امکان استفاده از هر دوی آن‌ها در کنار هم وجود دارد.