حدیث

امام علی علیه السلام: مَنْ غاظَكَ بِقُبْحِ السَّفَهِ عَلَيْكَ، فَغِظْهُ بِحُسْنِ الْحِلْمِ عَنْهُ هر كس با زشتىِ سبكسرى تو را خشمگين كرد تو با زيبايى بردبارى او را به خشم آور غررالحكم / حدیث 8620

آخرین مطالب

article thumbnail

دلنوشته ای از یک گرکانی   (حاشیه ای بر مقاله سفر گرکان [ ... ]

article thumbnail

گیاه خاکشیر در گرکان دربین زمینهای دیمزار و زمینهای بد [ ... ]

article thumbnail

تولید قارچ با توجه به مصرف رو به گسترش قارچ در بین عموم  [ ... ]

article thumbnail

خواص و فواید قارچ قارچ‌های خوراکی ارزش غذایی خوبی دار [ ... ]

article thumbnail

  با تشکر از سرکار خانم دکتر عاطفه طهماسبی گرکانی که ای [ ... ]

article thumbnail

قریب گرکانی، یحیی:     * فرزند عبدالعظیم قریب گرکان [ ... ]

article thumbnail

قریب، ضیاءالدین: *فرزند محمدحسین شمس‌العلمای گرکانی [ ... ]

article thumbnail

در ذیل تصویر سفرنامه نوشته شده به دست ناصرالدین شاه به  [ ... ]

article thumbnail

زندگی نامه محمدحسین شمس‌العلما قریب گرکانی در گرکان  [ ... ]

article thumbnail

پوستر یادواره شهید محمد مرادی کیفیت این تصویر برای  [ ... ]

پیوند سایتهای مرتبط

تبلیغات

بازدید کنندگان محترم ، از شما خواهشمندیم با فرستادن پیام در رفع ایرادات سایت ما را یاری نمایید .

 

زندگينامه

حضرت آیت الله احمد محسني گركاني از اهالی منطقه استان مركزي هستند، که تولد ایشان در سال 1305 شمسى برابر با سال 1344 قمرى در يكي از روستاهاي آن استان بنام گركان در حوالی و از توابع شهرستان آشتیان مي باشد.

خاندان محسني در گركان و در منطقه، معروف و مشهور است. وى از خانواده مذهبى و ريشه دار بوده است. والدین ایشان از خانواده سرشناس و خيرخواه و مصلح جامعه بخصوص در اختلافات محلي بوده بطوریکه پدر مرحوم ایشان حاج على اصغر به شغل كشاورزى و باغ دارى، اشتغال داشت و مرحوم مادرشان زنى پاك دامن و مدير و از فاميل سرشناس مهدوى در گركان بوده است. جد مرحومشان نايب حسين و پدر او مرحوم حاج محمد از شخصيت هاي شجاع و مدافع حقوق اجتماعي و مظلومان بوده، که خداوند تبارك و تعالي به او سرمايه فراوان و فرزندان رشيد عطا نموده بود.

دوران كودكي را در آغوش پر مهر و محبّت خانواده سپري كرده و تحصيلات كلاسي را در آن زمان در زادگاهش (گرکان) به پايان رسانده است. مرحوم پدر ایشان نقش مؤثري در شكل گيري علمي، اخلاقي و فرهنگي حضرت آیت الله داشت بگونه ايكه در مراحل تحصيلي از محصلين ممتاز بشمار مي رفت و به دريافت جايزه از رئيس معارف اراك موفق شد و مورد تشويق نیز قرار گرفت. ایشان بیان می فرمایند: "پس از دريافت مدرك كلاسيك كه در آن زمان بسيار به آن اهمّيّت مى دادند به مناسبتى كه مادر بزرگم و خاله ام در خمين ساكن بودند، چندين ماه در آن جا به سر بردم و در همان زمان با حجج اسلام آقايان: رضوانى، مسعودى و جلالى آشنا شدم و اين در حالى بود كه هنوز آن ها و بنده طلبه نشده بوديم."

 پس از گذر آن دوران ناخودآگاه ذوق و نشاط علوم حوزوي (روحانيت) در ایشان پيدا شد. گفتني است سخنان مشوقانه و تحسين برانگيز پدر بزرگوارشان آن چنان در احمد آقا تأثير گذار شد كه علاقه وی به تحصيل علوم اسلامي مضاعف گرديد. هفده سال داشتند كه وارد حوزه علميه آشتيان گرديدند. با گذراندن دوره مقدماتي وارد حوزه علميه اراك شده و در مدرسه حاج محمد ابراهيم ساكن و به دروس فقه و اصول و علوم اسلامي مشغول شده بودند و از اساتيد آن حوزه مباركه آيت الله آقا كاظم گلپايگاني و آيت الله ميرزا فضل الله نصير الاسلامي بهره هاي علمي و اخلاقي بردند و با دوستاني همانند مرحوم آقاي حاج شيخ محمد تقي ستوده و حضرت آقاي صلواتي كه هم اكنون در قم از مدرسين است آشنایی و رفاقت پيدا نمودند. در سال 1325 شمسي به حوزه مباركه علميه قم مشرف شده، زماني بود كه مرحوم آيت الله العظمي آقاي بروجردي در توسعه علمي و عمراني حوزه مباركه علميه قم اقدامات چشم گيري انجام داد، از سوي معظم له اساتيد معروفي همانند مرحوم آيات محقق داماد و فاضل لنكراني و حاج شيخ محمدعلي كرماني براي امتحان طلاب معين شدند كه تحصيل كرده ها را مورد امتحان و آزمايش علمي قرار دهند. آقا در جلسه امتحان شركت كردند و بالطبع با توجه قبول نیز شدند. با تكميل دروس فقه و اصول در پايه سطح، در جلسه درس خارج  فقه آيت الله العظمي بروجردي قدس سره نیز شركت می نمودند. همزمان در محضر فقهاي نامدار و اساتيد بزرگوار آيت الله گلپايگاني و آيت الله داماد و درس خارج اصول مرحوم امام «قدس سره» استفاده و بهره ها برده و علم كلام و حكمت و فلسفه را نزد آقاي لاكاني و مرحوم حاج شيخ مهدي مازندراني و حاج آقا رضا صدر رحمهم الله عليهم فرا گرفته و در محضر استاد علامه طباطبائي بهره زيادي از علم تفسير قرآن كسب نمود. همچنین در جلسه درس اخلاق مرحوم حاج آقا حسين فاطمي قمي و حاج شيخ عباس تهراني نیز حاضر مي شدند. از ایشان منقول است که: "در خلال بحث هاى متداول، اگر فرصت اضافى داشتم به دروس جديد و يادگيرى زبان انگليسى نیز مى پرداختم" که این نشان از هوش بالا و فعالیت قابل تحسین ایشان در دوران جوانی در راه کسب علوم داشته است. در سال 1331 شمسي به اعتاب مقدسه كربلا و نجف مشرف گرديدند و در نجف از جلسه درس آيت الله العظمی حكيم، خوئی و شاهرودی رحمهم الله نیز استفاده نمودند.

از جمله دوستان و بزرگانيكه حضرت آیت الله با ایشان هم مباحثه بودند عبارتند از:

حضرات آيات صلواتي، حاج آقا مهدي يثربي كاشاني  و حاج آقا مهدي حائري و افتخاري و خوشوقتـي و حاج آقا محمد عماني.

ظاهراً ایشان علاوه بر درس به ورزش نیز علاقه فراوانی داشتند تا جاییکه روزهـاي جمعه با بعضي دوستـان به شنا در چاله حوضهاي حمام و استخرها مي پرداختند. از جمله دوستانی که باهم به شنا می رفتند مرحوم حاج آقا مصطفي خميني فرزند امام رحمت الله علیهما بود.

ایشان می فرمایند: "بعضي از شبهاي جمعه با دوستان پياده به مسجد جمكران مشرف مي شدیم و خاطره شيريني از كرامـت آن مكـان مقدس نیز دارم. سخنـان فدائيان اسـلام و آيت الله كاشاني و خواندن كتاب كشف الاسرار امام قدس سره و حضور در سخنراني كوبنده و انقلابي امام خميني عليه لايحه كاپيتولاسيون و اعلاميه بعضي از مراجع تقليد در شكل گيري انقلابي و سياسي اينجانب تأثير گذار بودند."

در طول سي سال كه در حوزه علميه بوده و از محضر استادان بزرگوار بهره و فيض مي بردند، به تدريس كتاب شرح لمعه و اصول فقه و درس اخلاق موفق شده بودند. همچنین در خلال فعاليت هاي علمي عضو شوراي استفتائات حضرت آيت الله گلپايگاني هم شده بودند. حضرت آیت الله نقل می فرمایند: "در يك سفر تبليغي به شهرستان فيروزكوه و فريدون كنار از طرف شهرباني و سازمان ساواك محدوديت و ممنوعيت در منبر برايم فراهم آوردند و تهديد مي شدم كه بايد در پايان منبر به شاه دعا كنم. مخالفت با اين تقاضا سبب شد نيمه شب مرا به ژاندارمري فريدون كنار بردند و با حمايت يكي از سرشناس هاي مهم فريدون كنار آزاد شدم و در فيروزكوه همين مشكل را برايم ايجاد كردند. دو نفر پليس شهرباني درب مسجد مي ايستادند و تهديد مي كردند كه بايد به شاه دعا كني يا روضه و منبر تعطيل گردد، با كمك مردم و اجتماع پرشور جوانان منبر رفتن ادامه پيدا كرد بدون دعاء به شاه و الحمدالله سرانجام منتهي به پيروزي گرديد."

سفر به فيروزكوه :

اين سفر در ماه مبارك رمضان بود. هجدهم ماه رمضان مصادف شده بود با چهارم آبانماه (تولد محمدرضا شاه مخلوع) چون ايام روزه داري و عبادت مخصوصاً شب نوزدهم ماه در پيش بود مصلحت ديدند كه مجلس جشن تولد را به مجلس نيايش تبديل كنند. طبعاً در مسجد جامع مجلس نيايش ميبايست تشكيل شود و اعلان كردند مجلس نيايش در مسجد با حضور امام جماعت و سخنراني ايشان (كه حضرت آیت الله محسنی که در آن زمان طلبه ای فاضل و پرشور و انقلابی بودند) مي باشد و رسماً از وی هم دعوت كردند. در نقل این خاطره ایشان بیان می فرمایند: "پيش از ساعت مقرر، محل استراحت هميشگي خود را عوض كردم بگونه اي كه كسي نمي دانست من در كجا مي باشم. مأمورين تلاش زيادي كردند كه محل استراحتم را پيدا كنند، موفق نشدند. لذا نهایتاً مجلس نيايشِ در مسجد را با حضور مسئولين و بدون روحاني با وضع خفت باري پايان دادند.

صداي اذان نماز ظهر و عصر از مسجد هر روز پخش مي شد. به محض اينكه اذان تمام شد عازم مسجد شدم.  پس از نماز جماعت به منبر رفتم. مسئولان شهر صداي مرا كه از بلندگوي مسجد شنيدند عصباني شدند، زيرا عدم شركت مرا در مجلس نيايش توجيه كرده بودند كه فلاني در مسافرت مي باشد، بلافاصله از سوي اداره ساواك عليه بنده جلسه تشكيل دادند و گزارش عليه اينجانب تنظيم كردند مبني بر اينكه ايشان به مجلس تولد شاه اهانت كرده بايد مجازات شود، سرانجام مرا به ساواك دماوند بردند پس از مدت كوتاهي با وساطت و ضمانت يكي از متنفذين فيروز كوه آزاد شدم."

سفر به فريدون كنار :

معظم له در بیان خاطراتشان  یان می فرمایند: در تاريخ 1356 شمسي براي ده شب به فريدون كنار دعوت شدند. تبليغات وسيعي وسيله رسانه هاي اجتماعي درباره انقلاب شاه و مردم انجام شد. يكي از سخنراني هاي ایشان پيرامون ضررها و مفاسد اخلاقي تلويزيون آن زمان بود. بعضي از مأمورين گزارش تندي عليه وی به ساواك دادند كه ايشان در منبر سخنراني گفته در هر خانه اي كه آنتن تلويزيون باشد آن خانه فاحشه خانه است! البته اين مطلب كذب بود زيرا از نوار سخنراني خلاف آن روشن شد.

با اين گزارش نيمه شب اطراف خانه ميزبان حضرت آیت الله را محاصره كردند، ایشان را از خواب بيدار و با وضع نابهنجاري به ژاندارمري بردند. پس از بازداشت و پرونده سازي و ارسال آن به ساري شخصي بنام سرهنگ مولوي مسئول رسيدگي به پرونده از ساري آمد، با وساطت و اجتماع زيادي از برادران ديني آن شهر قضيه فيصله پيدا كرد و آزاد شدند و مجدداً به ادامه سخنراني پرداختند.

ایشان می فرمودند: "در آن دوران برنامه هاى تبليغى خود را در صورت امكان و دست رسى با رهبر نهضت اسلامى هم آهنگ مى نمودم در صورت عدم امكان با دوستان و مبارزان راه اسلام هم چون مرحوم آيت اللّه ربّانى شيرازى رحمه الله و ديگران نظر خواهى و مشورت مى كرديم."

تبليغات و تأليفات :

بعد از پيروزي انقلاب جمهوري اسلامي ايران براي اطلاع رساني اهداف حكومت جمهوری اسلامی و برنامه های تبليغاتي نياز مبرمي به مبلغين و روحانيين متعهد و متدين بود، لذا ایشان نیز همانند سایر علماء و بزرگواران انقلابی و تربیت یافته حوزه های علمیه، اين وظيفه را برای خویش احساس نمودند، بنابراین تبليغات گسترده ای در شهرهاي مختلف و حسب نیاز آن زمان داشتند؛ اما بيشتر تبليغات معظم له تحت عنوان امامت جمعه بود كه از جانب امام خميني قدس سره در شهرهاي تويسركان، تربت حيدريه، و بعد از رحلت جانسوز حضرت امام رحمت الله علیه و زعامت مقام معظم رهبري حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، از طرف ایشان  به امامت جمعه اراك منصوب و توفيقاتي در تبليغ برنامه عبادي سياسي، اجتماعي و اخلاقي داشتند.

-        بطور کلی برخی از مسئولیتهای ایشان بعد از انقلاب عبارتند از:

-        نمايندگى حضرت امام قدّس سرّه از سال 1399 قمرى در مسائل مذهبى و اجتماعى؛

-         امامت جمعه تويسركان از سال 1358 شمسى؛

-        تدریس در دانشگاه های صدا و سیما، آزاد و تربیت مدرس

-        مسئوليّت رسيدگى به امور طلّاب غير ايرانى در شوراى مديريّت حوزه علميّه قم؛

-        مسئوليّت رسيدگى به صلاحيّت اخلاقى كلّيّه طلّاب ايرانى و غير ايرانى در شوراى مديريّت حوزه علميّه قم

-         مسئوليّت امتحانات طلّاب حوزه علميّه قم؛

-         امامت جمعه تربت حيدريه در سال 1361 شمسى؛

-         قاضى و رياست شعبه نهم ديوان عالى كشور از سال 1362 شمسى به مدت يازده سال؛

-        بازرسى دادگاه ها و دادسراهاى انقلاب تهران در سال 1370 شمسى؛

-        امامت جمعه شهر اراك از سال1372 شمسی؛

-        نمایندگی دوره های سوم و چهارم مردم استان مرکزی در مجلس خبرگان رهبری؛

-        ریاست دیوان عالی کشور طی سال های 88 تا 93 .

 

برخی تاليفات ایشان که بعضاً  چندین بار چاپ گردیده نیز بشرح زير می باشد:

1/حجاب در اسلام ،

2/زكات در اسلام ،

3/جايگاه ولايت فقيه ،منتشر شده .

4/الميزان في قضاء الاسلامي،

5/دراسات في الشهاده و الحدود الاسلامي .

6/زيباترين الگوي پوشش در اسلام،

7/ترجمه امالي صدوق قده.

8/پيام امالي و بحث هاي موضوعي.

9/نماز و زكات به سوي ارزشها، براي تبليغ زكات در اجلاس زكات كشورهاي اسلامي در مالزي شركت كردم .

10/ چگونه جان و مال خود را پاك نگه داريم .

11/جلوه هائي از ولايت ،

12/اخلاق و قضا در بينش اسلامي ،

دیدگاه‌ها   

 
+2 # مهدی قرائی 1393-09-11 09:40
با سلام
بهتر است دو پاراگراف اول بازنویسی شده و از زبان نویسنده مطلب در این سایت که طبیعتا گرکانی است نوشته شود.
ضمنا درخواست میگردد رمز امنیتی در سایت با فرمت ساده تر قرار داده شود
با تشکر
پاسخ دادن
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدیدکنندگان سایت

195249
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
116
60
467
138041
5652
3850
195249

آی‌پی شما: 3.88.161.108
امروز: جمعه، 30 فروردين 1398 - ساعت: 17:01:04

نقشه روستا

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

اوقات شرعی