حدیث

رسول خدا صلی الله علیه و آله : أَلدّالُّ عَلَى الْخَيْرِ كَفاعِلِه؛ كسى كه ديگران را به كار نيك راهنمائى كند گـويـا خـود، آن را انـجـام داده اسـت. وسائل الشيعه: ج 11، ص 398

آخرین مطالب

article thumbnail

دلنوشته ای از یک گرکانی   (حاشیه ای بر مقاله سفر گرکان [ ... ]

article thumbnail

گیاه خاکشیر در گرکان دربین زمینهای دیمزار و زمینهای بد [ ... ]

article thumbnail

تولید قارچ با توجه به مصرف رو به گسترش قارچ در بین عموم  [ ... ]

article thumbnail

خواص و فواید قارچ قارچ‌های خوراکی ارزش غذایی خوبی دار [ ... ]

article thumbnail

  با تشکر از سرکار خانم دکتر عاطفه طهماسبی گرکانی که ای [ ... ]

article thumbnail

قریب گرکانی، یحیی:     * فرزند عبدالعظیم قریب گرکان [ ... ]

article thumbnail

قریب، ضیاءالدین: *فرزند محمدحسین شمس‌العلمای گرکانی [ ... ]

article thumbnail

در ذیل تصویر سفرنامه نوشته شده به دست ناصرالدین شاه به  [ ... ]

article thumbnail

زندگی نامه محمدحسین شمس‌العلما قریب گرکانی در گرکان  [ ... ]

article thumbnail

پوستر یادواره شهید محمد مرادی کیفیت این تصویر برای  [ ... ]

پیوند سایتهای مرتبط

تبلیغات

بازدید کنندگان محترم ، از شما خواهشمندیم با فرستادن پیام در رفع ایرادات سایت ما را یاری نمایید .

 

 عبدالعظیم قریب، فرزند میرزا علی گرکانی در مرداد ۱۲۵۸ خورشیدی (رمضان ۱۲۹۶) در دهستان گرکان، از توابع شهرستان آشتیان متولد شد.

وی مقدمات زبان فارسی و عربی را در زادگاه خود و نزد برادر خویش آموخت. در نوجوانی در سال ۱۳۱۱ ه.ق به تهران آمد و نزد اساتید بزرگ آن روزگار به تحصیل و فراگیری زبان و ادبیات عرب، علم اصول، هیئت و نجوم پرداخت. منطق و حکمت را در مدرسه ی سپهسالار جدید نزد میرزا طاهر تنکابنی و زبان فرانسوی را در مدرسه ی دارالفنون فراگرفت.

میرزا عبدالعظیم خان قریب در سال ۱۳۱۷ ه.ق به استخدام وزارت معارف درآمد و در مدرسه علمیه که تنها آموزشگاه به شیوه جدید بود به تعلیم دانش‌آموزان مشغول گردید. از سال ۱۳۲۴ ه.ق تدریس در مدرسه ی نظام را آغاز کرد و مدتها با وجود پیری، مدرسه ی نظام را ترک نکرد، و برخی از رجال بعدی ایران همچون کلنل محمدتقی پسیان از شاگردان او بودند.

از سال ۱۳۲۰ ه.ق در مدرسه ی دارالفنون و سپس در دارالمعلمین مرکزی (دانشسرای عالی) از نخستین دوره ی تأسیس آن شروع به تدریس ادبیات فارسی کرد. استادان دارالمعلمین، کسانی چون ابوالحسن فروغی، شیخ مرتضی نجم‌آبادی و فاضل تونی نسبت به «جناب میرزا» احترام خاصی را رعایت می‌کردند. میرزا عبدالعظیم خان قریب همچنین در مدرسه ی سیاسی و مدرسه ی ایران و آلمان نیز تدریس می‌کرد و ضمن آنکه درس فارسی می‌داد، در سر درس آموزگاران آلمانی حضور می‌یافت تا سبک نوین تدریس را از آنان فراگیرد و به کار ببرد.

استاد نزديك به شصت و سه سال از عمر خود را صرف آموزش و تربيت فرزندان اين مرز و بوم نموده بود و با آنكه مجبور بود در دربار تدريس نمايد و هفت سال تمام (حوالی سال های بین دهه اول و دوم قرن اخیر) محمّدرضا پهلوى شاگرد مستقيم وى بود، هرگز هداياى دربار را نمى‏ پذيرفت و حتى چندين مورد كه مصراً از وى خواسته بودند كه از آنان چيزى بطلبد، مناعت طبع و عزّت نفس بى ‏نظيرش به او اجازه نمى ‏داد كه اظهار نيازى بر زبان آورد، در حالى ‏كه زندگى بسيار ساده و بى ‏تجمّلى را مى ‏گذراند .

هنگامی که دانشگاه تهران تأسیس شد، استاد از اولین کسانی بود که به مقام استادی دانشگاه برگزیده شد و در دانشکده ادبیات عهده‌دار تدریس زبان و دستور فارسی شد. این سمت را تا پایان عمر به عهده داشت. وی به عضویت فرهنگستان ایران نیز انتخاب شد و از اعضای برجسته این فرهنگستان به شمار می‌رفت.

File don't exists.

عبدالعظیم قریب در زبان و ادبیات فارسی و عربی تسلط بی‌مانندی داشت و حدود ۵۸ سال از عمرش را با عشق و علاقه صرف تدریس دستور زبان فارسی و تعلیم و تربیت فرهیختگان ایران کرد. زمانی که وی تدریس را آغاز نمود، در مدارس به زبان فارسی اهمیتی داده نمی‌شد و متون مناسب برای تدریس این زبان به محصلان در دسترس نبود و یا اصلا وجود نداشت. وی قواعد زبان فارسی را به سبک دستورهای فارسی زبان اروپایی تدوین کرد و دستور زبان فارسی را در چهار جلد تألیف کرد. وی منتخباتی از نظم و نثر اساتید زبان فارسی را به نام فرائدالادب تهیه کرد که سالها در مدارس تدریس می‌شد. قریب نخستین استادی بود که دستور زبان فارسی را در قالبی ساده و روشن تدوین کرد و تدریس آن را به صورت ماده مستقل در مدارس رواج داد. دستور زبان استاد قریب بیش از نیم‌ قرن در مدارس و دانشگاه‌ها تدریس می‌شد و کتب معتبر دستور زبان فارسی بود. از دیگر فعالیت‌های فرهنگی قریب جمع‌آوری حدود هزار جلد کتب نفیس خطی بود که در کتابخانه بزرگ خود نگهداری می‌کرد. استاد عبدالعظیم قریب در سال ۱۳۲۶ طی جشنی از سوی دانشگاه تهران مورد تقدیر قرار گرفت و به پاس خدمات علمی و فرهنگی خود به دریافت نشان ویژه دانشگاه تهران نائل گردید و یکی از تالارهای دانشگاه نیز به نام وی نهاده شد. استاد عبدالعظیم قریب گرکانی بعنوان «پدر دستور زبان فارسی» نامیده شده است زيرا در نيم قرن اخير كمتر كسى در داخل يا خارج از كشور پيدا مى ‏شود كه با ادبيات فارسى آشنا شده باشد و مستقيم يا غير مستقيم از محضر ايشان بهره نگرفته باشد. وی در سال‌های پس از بازنشستگی نیز همچنان به تدریس در دانشگاه مشغول بود.

استاد عبدالعظیم قریب در سوم فروردین ۱۳۴۴ در تهران درگذشت. مزارش در جوار حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام، در ایوان حرم مُشْرِف به صحن آیت الله کاشانی، واقع است؛ اما، به سبب بسته شدن ایوان، دسترسی به آن میسّر نیست. اکنون فرهنگستان زبان و ادب فارسی، برای قدردانی از خدمات فرهنگی او خانه قدیمش را در روستای گَرَکان بازسازی کرده و مرکز مطالعات دستور زبان فارسی قرارداده و مراسم افتتاح آن در ۲۰ آبان ۱۳۷۸ برگزار شده‌است.

 

در خصوص خاندان استاد می توان گفت پدرش، میرزا علی، سررشته دار مستوفی و از دانشمندان و اهل فضل زمان خود بود که از ذوقى سرشار و طبعى وقّاد و قريحه‏ اى درخور بهره ‏مند بوده است و حدود يك صد هزار بيت مثنوى در بحر متقارب به سبك فردوسى سروده كه در وصف و شرح زندگانى پيامبران و ائمه عليهم‏ السّلام است و پدربزرگش، میرزا یوسف مستوفی، وزیر شیخعلی میرزا پسر فتحعلی شاه بود و در قلمرو حکومت او به امور وزارت اشتغال داشت. مادرش، دختر میرزا اسماعیل مستوفی، زنی بود دارای تحصیلات که، به گفته استاد عبدالعظیم، کارهای نوشتنی و خواندنی خویش را خود انجام می‌داد. جدّش حاج عبدالقریب بود که همه جناح‌های خاندان قریب از وی منشعب می‌شود. عبدالعظیم قریب پنج فرزند داشت: سه دختر و دو پسر.

آثار:

 • فرائدالادب در نظم و نثر منتخب (در ۶ جلد، چاپهای متعدد)
 • دستور زبان فارسی (در ۴ جلد)
 • قواعد فارسی در صرف و نحو
 • بدایه‌الادب (۱۳۲۴ ه .ق)
 • کتاب ا۱۳۲۴ در ۳ جلد (۱۳۴۶ ه .ق)
 • قرائت فارسی، در ۲ جلد (به دستور وزارت فرهنگ و با همکاری تنی چند ازدانشمندان) (۱۳۰۲)
 • بدیع (۱۳۰۲)
 • تصحیح و تحشیه کلیله و دمنه (۱۳۰۸)
 • تصحیح و تحشیه گلستان سعدی (۱۳۱۰)
 • تصحیح تاریخ برامکه (۱۳۱۳)
 • سخنان شیوا (۱۳۱۸)
 • منتخب کلیله و دمنه (۱۳۲۰)
 • تصحیح و تحشیه بوستان سعدی (۱۳۲۸)

دیدگاه‌ها   

 
+1 # ح مرادی 1393-08-26 08:30
سلام با تشکر از اطلاعات خوب و با ارزشی که در سایت قرار میدهید
پاسخ دادن
 
 
+1 # موسی پیری 1395-06-19 10:21
باسلام و تشکر لطفا آدرس دقیق کتابخانه عبدالعظیم خان قریب که نسخ خطی در آنجا نگهداری می شود را برایم بنویسید.
پاسخ دادن
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدیدکنندگان سایت

195181
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
48
60
399
138041
5584
3850
195181

آی‌پی شما: 3.88.161.108
امروز: جمعه، 30 فروردين 1398 - ساعت: 16:01:09

نقشه روستا

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

اوقات شرعی