نحوه بازسازی ظروف گرانیتی

برای حفظ سلامت و آسایش خانواده در این حالت می توان ظروف قدیمی را با ظرف های جدید جایگزین کرده و یا ظرف ها را برای انجام بازسازی به مراکز معتبر سپرد. ترمیم ظروف آسیب دیده هزینه کمتری را به خانواده تحمیل می کند اما آیا این کار از منظر سلامت و تندرستی، مفید است یا مضر؟

نحوه بازسازی ظروف گرانیتی

بازسازی ظروف ، روشی ترمیمی است که باعث افزایش بازه زمانی حضور آنها در آشپزخانه و چرخه پخت و پز می شود. برای انجام بازسازي ظروف ، ابتدا پوشش سطح خارجی و داخلی ظرف به طور کامل جدا می شود. آنچه پس از انجام این مرحله حاصل می شود، هسته مرکزی ظرف است که از جنس آلومینیوم می باشد. لازم است برای حذف لایه پوشاننده کاملا دقت شود و از جدا شدن تمامی ذرات اطمینان حاصل گردد. باقی ماندن پوشش گرانیتی قدیمی، می تواند کل فرآیند را تحت تاثیر قرار دهد و نتیجه کار را از نظر کیفی تحت تاثیر قرار دهد.

نحوه بازسازی ظروف گرانیتی

در گام بعد باید پوشش گرانیتی نو و مقاومی بر روی جداره داخلی و خارجی قابلمه مونتاژ شود. چنانچه این فرآیند به درستی و توسط افراد خبره صورت گیرد، نتیجه کار با خروجی اولیه کارخانه تفاوتی نخواهد داشت. از این رو بهتر است برای انجام بازسازی قابلمه گرانیت به مراکز معتبر که سابقه قابل قبولی در انجام این کار دارند، مراجعه شود.

عوارض بازسازی ظروف گرانیتی

همان طور که در بخش قبل تشریح شد، بازسازی و ترمیم قابلمه های گرانیتی، اقدامی شایسته ارزیابی می شود. با توجه به اینکه پروسه ترمیم ظروف گرانیتی مشابه فرآیند تولید در کارخانه است، بازسازی ظروف  نوع گرانيتي عوارض نامناسبی را در پی نخواهد داشت. بلکه عمر مفید ظرف را افزایش داده و خانواده را از انجام هزینه مجدد و خرید کالای نو، بی نیاز می کند. از این رو می توان گفت که بازسازی ظروف هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و هم از جهت حفظ سلامتی، مفید و سودمند قلمداد می شود.

آنچه باعث ایجاد دغدغه ذهنی برای افراد در این زمینه می شود، مربوط به قابلمه های تفلون است نه گرانیت. زیرا بازسازی قابلمه ها و ظروف تفلون از نظر علمی مورد تائید نیست. چرا که متریال مورد استفاده برای بازسازی، سرطان زا هستند و علاوه بر فرد مصرف کننده به محیط زیست نیز صدمات جبران ناپذیری وارد می کنند. به همین علت ترمیم ظروف تفلون توصیه نمی شود و به افراد جامعه در خصوص این مطلب نیز آگاهی رسانی کافی صورت گرفته است. از این رو به محض شنیدن کلمه بازسازی ظروف و قابلمه ها، دانسته های قبلی در ذهن پر رنگ می شوند و به فرد هشدار مواجهه با خطر می دهند.

علی رغم وجود امکان ترمیم و بازسازی برای ظروف گرانیت، بهتر است مصرف کنندگان با استفاده صحیح از این ظروف مانع از آسیب دیدگی سریع آنها شوند. رعایت نکات و دستورالعمل های اعلامی توسط شرکت های تولید کننده، می تواند تاثیر بسیار زیادی در این زمینه داشته باشد. با دقت و آشنایی با اصول ساده اولیه، می توان حداکثر استفاده مفید را از ظروف گرانیت نموده و نیاز به ترمیم و بازسازی را تا حد امکان به تاخیر انداخت.